Manekin termiczny

Manekin termiczny umożliwia prowadzenie badań dotyczących odczuć komfortu termicznego w różnych warunkach użytkowania z symulacją ruchu i oprogramowaniem

 

Opis manekina:

 

Korpus manekina wykonany jest z materiałów umożliwiających przewodzenie ciepła np. włókna węglowego, żywicy epoksydowej z osadzonymi przewodami: grzewczymi i czujnikami.

Manekin posiada 20 niezależnych stref cieplnych, które składają się na sylwetkę człowiek.

Charakterystyka zewnętrznych wymiarów manekina: mężczyzna średniego wzrostu; standardowej budowy ciała, wzrost około 180cm, waga około 30kg, ubrany w odzież rozmiaru M.

Pomiar temperatury na powierzchni „skóry” manekina odbywa się z dokładnością do 0,1 K.

Manekin posiada możliwość pracy w warunkach klimatu kontrolowanego w minimalnym zakresie od -200C do +500C i wilgotności względnej w zakresie od 0% do 100% (do poziomu kondensacji włącznie)

Konstrukcja manekina umożliwia ruch typowy dla człowieka. Manekin posiada ruchome „stawy”. Manekin pozwala na łatwe założenie odzieży.

Budowa ciała i „stawów” manekina jest podobna do budowy ciała człowieka. Minimalne zakresy obrotu wokół osio „stawów” manekina: ramiona - 450÷1800; łokcie - 00÷900; biodra - 300÷900; kolana - 00÷900; kostki - 300.

Urządzenie posiada możliwość podłączenia do dodatkowego układu umożliwiającego poruszanie się z prędkością w zakresie nie mniejszym niż od 0 do 70m/min.

Manekin wyposażony jest w mechanizm symulacji chodu (zawierający stelaż, silnik i siłowniki) służący do symulowania ruchów manekina, jakie wykonuje człowiek podczas chodu, zgodnie z wymaganiami niezbędnymi do realizacji testów EN 342. Szybkość chodu regulowana w zakresie od 0 do 70m/min. Stelaż ma jednocześnie stanowić podparcie manekina, ułatwiać jego przenoszenie i ubieranie przez jedną osobę, służyć do jego przechowywania.

Moduł kontroli temperatury każdej strefy cieplnej manekina umożliwia pomiar strumienia ciepła niezbędnego do utrzymania zadanej temperatury strefy manekina.

Moduł do kontroli strumienia ciepła każdej strefy cieplnej manekina umożliwia pomiar temperatury „skóry” strefy manekina niezbędnej do utrzymania zadanego wydatku energetycznego manekina.

Moduł komfortu dostosowuje dynamicznie dostarczoną moc cieplną do temperatury pomieszczenia w taki sposób, aby zapewniać temperaturę skóry na poziomie odpowiednim dla rzeczywistej temperatury skóry człowieka.

Moduł oprogramowania manekina umożliwia programowanie różnych poziomów aktywności ludzkiego metabolizmu podczas snu, odpoczynku, pracy oraz ćwiczeń do sterowania fizjologią manekina, przewidywanym komfortem o odczuciami. Oprogramowanie dostarcza informacji pomiarowych do oceny komfortu i odczuć.

 

Fot. Jan Zych