ZABYTKI I ENERGIA - II KONFERENCJA NAUKOWA

„ZABYTKI I ENERGIA”

II MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA POŚWIĘCONA OCHRONIE MODERNISTYCZNYCH TYNKÓW SZLACHETNYCH 

KRAKÓW 23-24 WRZEŚNIA 2019

 

 

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

 

Wedle najnowszych ustaleń, tynki szlachetne można uznać za jedną z cech wyróżniających polskiej architektury doby międzywojnia. Zagrożenie tego absolutnie wyjątkowego zasobu wynika ze słabej dziś znajomości stosowanych ówcześnie technik oraz braku kompleksowego rozpoznania receptur tynkarskich.

 

Dotychczas architekci, konserwatorzy, czy historycy sztuki w zasadzie w ogóle nie zwracali uwagi na tynki jako kluczowy element artystycznego wyrazu modernistycznej budowli. Jej szczególną cechą jest to, że w większości obiektów układ trzech odmian tynków szlachetnych na fasadzie (tj. zwykłego z domieszką miki, kamieniarskiego i terazza) jest niezmienny, co sprawia, że budynki Gdyni, Katowic, Warszawy, czy Krakowa zasadniczo nie różnią się sposobem wykończenia elewacji, a przy tym zachowują indywidualność artystycznego wyrazu oraz ogromne bogactwo form.

 

Dodać należy, że wobec skromności detalu, to właśnie wyprawy szlachetne stanowiły o ostatecznej kolorystyce i fakturze wznoszonych obiektów. Technologia i technika ich wykonania przetrwała znakomicie próbę czasu i wiele elewacji opracowanych przez znakomitych rzemieślników dotrwało do dziś w stanie bardzo dobrym. We wnętrzach lastrykowe klatki schodowe, mimo upływu lat, nadal zachwycają precyzją wykonania, wykwintną barwą i połyskiem.

 

Niestety brak należytego rozpoznania zagadnień związanych z wyprawami elewacyjnymi skutkuje niefachowym prowadzeniem robót konserwatorskich, podczas których tynki z zasady nieprzeznaczone do malowania są pokrywane warstwami farb, skuwane albo co gorsza, w ramach termomodernizacji, oklejane  styropianem.

 

Z uwagi na szeroko zakrojony program termomodernizacji budynków – realizowany, jako element walki ze smogiem – trzeba zwrócić uwagę na problematykę ochrony tynków historycznych, oraz  potencjalne zagrożenie dla architektury modernistycznej w ogóle.

 

Konferencja Zabytki i Energia łączy zatem tematykę poświęconą ochronie i konserwacji szlachetnych tynków międzywojnia z tematyką prawidłowej konserwacji i termomodernizacji obiektów modernistycznych. Jej rezultatem będzie, dyskusja, wypracowanie „know-how” postępowania  oraz opracowanie i opublikowanie Wytycznych dobrych praktyk ochrony tynków modernistycznych. Chcielibyśmy, by ten dokument wskazujący praktyczne rozwiązania został rozesłany do urzędów konserwatorskich, jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji, przedsiębiorstw i.in. zajmujących się prowadzeniem prac konserwatorskich, renowacyjnych, termomodernizacyjnych. Zostanie on także udostępniony w wersji pdf. na stronach organizatorów oraz innych instytucji. Przewidujemy ponadto publikację konferencyjną.

 

Organizator:

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska

 

Współorganizacja:

Polski Komitet Narodowy ICOMOS

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa

Wydział Konserwacji-Restauracji Dzieł Sztuki, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

 

Miejsce:

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego,

Kampus Politechniki Krakowskiej, ul. Warszawska 24

 

Termin:

23 – 24 września 2019

 

Formuła:

Konferencja dwudniowa, otwarta dla publiczności

 

Więcej informacji: www.zie.pk.edu.pl